Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie planuje rozpoczęcie w nadchodzącym roku akademickim kształcenia na poziomie podyplomowym w ramach kierunku „Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie konopi”.

Studia skierowane są do szerokiego grona osób zainteresowanych stosowaniem konopi w celach leczniczych i przemysłowych. Program kształcenia obejmuje uprawę konopi (m.in. pod osłonami), ich przetwórstwo (m.in. ekstrakcję oraz oznaczanie składników czynnych), a także zastosowanie konopi, m.in. w celach leczniczych (m.in. przy chorobach układu nerwowego i odpornościowego), spożywczych, paliwowych, kosmetycznych, do celów budowlanych, przemysłu papierniczego i tekstylnego. WSPA założona została w 1998 roku i jest jedną z dziewięciu działających w Lublinie szkół wyższych. W mojej ocenie jest to typowa dla polskiego szkolnictwa wyższego placówka niepubliczna (brak studiów trzeciego stopnia; dziekani niektórych kierunków posiadają tytuł zawodowy magistra).

Część przedmiotów ma być prowadzona przez Jolantę Różycką, absolwentkę Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego (specjalność: biologia molekularna), konsultantkę firm z branży konopnej. Pozostała kadra dydaktyczna nie jest jeszcze znana. Budzi to moje obawy, ponieważ pani Różycka jest mi znana jako propagatorka tzw. medycyny alternatywnej. Notabene WSPA planuje uruchomienie również kształcenia podyplomowego na kierunku „Joga – terapia holistyczna i profilaktyka w nurcie Joga Vinyasa”.

Kształcenie ma odbywać się w trybie blended learning, czyli w formie hybrydowej (2-3 zjazdy mają odbyć się w siedzibie uczelni). Studia mają trwać dwa semestry, a ich koszt ma wynosić od 4500 zł (opłata roczna) do 4950 zł (opłata miesięczna 10 × 495 zł)[1]Uczelnia oferuje różne promocje i zniżki.. Zajęcia dydaktyczne (160 godzin) mają odbywać się w trybie niestacjonarnym – zjazdy w sobotę i niedzielę, co 2-3 tygodnie[2]Według organizacji roku na studiach podyplomowych w roku akademickim 2021/2022 zjazdów ma być nie więcej niż osiem w semestrze.. Warunkiem ukończenia studiów jest, prócz zaliczenia zajęć, napisanie pracy dyplomowej. Podczas rekrutacji brana jest pod uwagę kolejność zgłoszeń. Opłata wpisowa wynosi 200 zł (zwolnieni z niej są absolwenci WSPA).

Nie udało mi się uzyskać informacji, czy Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji zamierza prowadzić uprawy konopi włóknistych. Uważam, że uprawa konopi potrzebuje specjalistów, którzy zdobędą wiedzę praktyczną, uzyskaną zgodnie z metodą naukową. A jeśli już mowa o praktyce – dwa lata temu pisałem o tym jak wybrać miejsce do uprawy konopi (innych niż włókniste).

Ilustracja tytułowa: jedna z auli WSPA (prawdopodobnie w 2008 roku); autor: Stelmaszczuk.; źródło: Wikimedia Commons (plik: WSPA_Lublin-aula.jpg); licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Przypisy

Przypisy
1 Uczelnia oferuje różne promocje i zniżki.
2 Według organizacji roku na studiach podyplomowych w roku akademickim 2021/2022 zjazdów ma być nie więcej niż osiem w semestrze.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *